Трансфер изненадување, Кевин Принс Боатенг од Сасуоло потпиша за Барселона.

Боатенг кај Барселона ке настапува следните шест месеци како позајмен играч, има 31 година  и за него ова ке биде  десети клуб за кој ке настапува во кариерата. Боатенг има искуство во 
 во Примера, тој   го носеше дресот на Лас Палмас во 2016/17 и запиша 28 настапи , постигна 10 голови.