Киднапиран авион со 118 патници

Двајца киднапери го пренасочија летот на либискиот авион со 118 патници кон Малта, каде веќе слетал на аеродромот. Медиумите јавуваат дека засега нема никакви барања од киднаперите и не е познато зошто е киднапиран авионот.

Премиерот на Малта Џозеф Мускат на својот Твитер налог објави дека е информиран околу потенцијалното киднапирање на либискиот авион и дека тој на барање на киднаперите скршнал од својата рута и слетал во Малта.

is-deciderHtmlWhitespace" cite="https://twitter.com/JosephMuscat_JM/status/812245368691888129" data-tweet-id="812245368691888129" data-scribe="section:subject">

Informed of potential hijack situation of a internal flight diverted to . Security and emergency operations standing by -JM

Ројтерс наведува дека киднаперите се заканувале дека ке го кренат авионот во воздух, но дека не се познати нивните барања.

Лидерот на опозицијата во Малта исто така на Твитер напиша дека ситуацијата е многу тешка.

Following news of plane hijacking with grave concern. My full cooperation to Govt to protect security and the safety of passengers.