Леванте беше убедлив на гостувањето кај Селта, запиша победа со 4-1, Енис Барди ги одигра сите 90 минути.

Лесна и убедлива гостиснка победа за Леванте со головите на Моралес на два пати, Коке и Мајорал, за Селта погоди Мендез. Леванте со новите три бода има вкупно 30 и се наоѓа на средината на табелата.