МАН бара од Хан да ја вразуми обвинителката Јанева

Македонската асоцијација на новинари (МАН) преку нејзиниот член Ивона Талеска побарале од еврокомесарот Јоханес Хан ЕУ да го дисциплинира Специјалното јавно обвинителство, пренесува Канал77.

Европската комисија мора да внимава на СЈО кое работи по налог на СДСМ и Зоран Заев, кои откако јавно ги објавија имињата на нивните политички непријатели, продолжи да води хајка против една политичка опција и медиуми кои не се под контрола на СОРОС-изјавила Талеска.

Уранија Пировска од Хелсиншки комитет по средбата со Хан изјави дека таа се спротиставила на ова што го кажала Ивона Талеска, пред се заради тоа што личноста не е кредибилнана да зборува за професионалноста на СЈО.

Хан оствари средба со повеже невладини организации и здруженија.