Меркел: Немој да останете дома на 30 септември, излезете и искористете ја оваа историска шанса

,,Не сакам да се мешам во одлуката на граѓаните на вашата земја за референдумот на 30 септември. Но, од свој аспект,  можам да порачам дека една ваква историска шанса еднаш се пружа. Затоа, излезете на 30 септември, немој да останете дома,гласајте за вашата иднина, искористете ја оваа историска шанса“-порача германската канцеларка, Ангела Меркел, на заедничката прес конференција со македонскиот премиер, Зоран Заев.