Лекарскиот тим на Барселона со офицјално соопштение ги смири навивачите на Барселона, Меси ќе настапи против Реал Мадрид в среда во полуфиналето Купот на Кралот.

Повредата на Меси не е сериозна, тој ке тренира со екипата од утре, има ден за одмор но сигурно е дека ке биде дел од тимот за средбата со Реал Мадрид, соопшти лекарскиот тим на Барселона.

Меси ги постигна двата гола против Валенсија која извлече бод од гостувањето на „Камп Ноу“ , одигра 2-2 .