Селтикс ја прекина победничката серија на Оклахома од седум последователни победи во шампионатот. Бостон Селтикс славеше против Оклахома Сити со 134:129.


Кајри Ирвинг постигна 30 поени и направи 11 асистенции, а Маркус Морис додаде 19 поени за Бостон Селтикс .

Резултати:

  • Њујорк Никс – Мемфис 84:96
  • Бостон – Оклахома Сити 134: 129
  • Торонто – Лос Анџелес Клиперс 121: 103