Неверување и тага во Бразил, објавени имињата на преживеаните(фото)

 

 

Во авионот што се урна во Колумбија се наоѓале 22 фудбалери на бразилскиот клуб Шапеконсе и 28 членови на стручниот штаб и лекарскиот тим, потоа 22 новинари и двет членови на екипажот. Преживееа 6 лица, но на еден од нив му е критична состојбата.

Alan Rušel

Фото: Facebook Alan Rušel

Еден од преживеаните е фудбалерот Алан Рушел,27 години. Тој здобил повеќе скршеници и повреда на главата, известуваат бразилските медиуми.

Најверојатно меѓу преживеаните е и Данило Падиља, кој седел заедно со неговиот добар другар Рушел. Оваа вест е непотврдена, бидејќи некои локални медиуми јавиле ека наводно починал во болница.

Меѓу повредените е и новинарот Рафаел Ензел.
%d0%bd%d0%be%d0%b2
Новинарот на ФБ објавил фотографија пред полетувањето од Сао Паоло.
Потврдено е дека преживеал и голманот 24 годишниот Рагнар Форман.
Džekson Ragnar Folman
Меѓу преживеаните е и стјуардесата Химена Суарес, која е од Колумбија.
Himena Suares

Некои локални медиуми јавиле дека е пронајден жив и фудбалерот Елио Ермито Зампиер Нето, но нема други информации каде се наоѓа и каква е неговата состојба.

Elio Ermito Zampier Neto

Фудбалерите и стручниот тим беа фотографирани и во авионот, а пред полетување некој од нив ја постави оваа фотографија на социјалните мрежи.

Навивачите на Шапеконсе  се во тага и ги окупираа просториите на клубот каде тагуваат и палат свеќи.
d3d-503x437