Нови 127 заразени, 8 починати и 83 оздравени пациенти од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 57

-Куманово 4-

Штип 13-

Тетово 6-

Струга 10-

Охрид-7-

Кавадарци 1-

Гостивар 8-Пробиштип 2-Демир Хисар 1-Кратово 2-Свети Николе 12-Кичево 4

Починати се 8 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово, еден од Струга и еден пациент од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 83 оздравени лица од:

-Скопје 35-Штип 8-Тетово 33-Велес 1-Гостивар 5-Пехчево 1Досега во земјата се направени вкупно 85.820 тестирања на ковид -19.

Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9153, бројката на оздравени пациенти е 4810, на починати е 422, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3921.