Олимписките игри се одложени за следната 2021 година

Меѓународниот олимписки комитет соопшти дека е донесена одлука за одложување на летните олимписки игри кои требаше да се одржат во Јапонија.

Олимписките и Параолимписките игри кои требаше да се одржат во Токио 2020 се одложени до следната година поради светската пандемија на коронавирус.

Настанот, што треба да започне на 24 јули, сега ќе се одржи „не подоцна од летото 2021 година“, соопштено е од јапонската Влада.

„Предложив да се одложат за една година и претседателот на [МОК] Томас Бах одговори позитивно“, рече Шинзо Абе, јапонски премиер.

Настанот сепак ќе се вика Токио 2020 и покрај тоа што ќе се случи во 2021 година.

Во заедничката изјава, организаторите на Токио 2020 и МОК велат:

„Невиденото и непредвидливо ширење на пандемијата, ја влоши ситуацијата во остатокот од светот.

Во понеделникот, генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебреизус, рече дека пандемијата „ Ковид-19 “се „ забрзува “.

Сега има регистрирано повеќе од 375.000 случаи ширум светот и скоро во секоја земја, а нивниот број расте секој час.

Во сегашните околности и врз основа на информациите добиени од СЗО денес [вторник], претседателот на МОК и премиерот на Јапонија заклучија дека Олимписките игри во Токио мора да бидат презакажани, но не подоцна од летото 2021 година, за да се заштити здравјето на спортистите, сите вклучени во Олимписките игри и меѓународната заедница “-се вели во соопштението.