Париз ќе угости 80 светски лидери на 100 годишнината од завршување на Првата светска војна

Во Париз денеска се одбележуваат 100 години од завршувањето на Прва светска војна.

На воената парада ќе присуствуваат повеќе од 80 светски лидери, межу кои Доналд Трамп, Ангела Меркел, Доналд Туск, Владимир Путин, Реџеп Таип Ердоган, од балканските држави извесно е присуството на српскиот претсеател Александар Вучиќ, како земја која во оваа војна има дадено над милион жртви.

Точно во 11 часот на 11 . 11 (нодември), францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе одржи говор пред Триумфалната капија.

Foto: Изложба на улиците на Париз-100 години од Првата светска војна