Протести и судири во Кале

Француската полиција употреби водени топови и солзавец за да ги растера демонстрантите кои организираа протести за поддршка на мигрантите стационирани во најголемиот бегалски камп Џунгла.

И покрај забраната, десетици демонстранти, претежно доселеници во Франција, скандираа и маршираа низ улиците.

Нив им се придружиле и дел од мигрантите.

kale-t

RT