Работнички го пречекува тимот на Академија Пандев во 22 коло во ПМФЛ, ова е ден од најинтересните натпревари денеска во најдобрата македонска фудбалска конкуренција.

Работнички има пет бода помалку од Академија Пандев , екипата од Струмица е трета на табелата па затоа тимот од Скопје сака три бода.

Шкендија која е убедливо прва на табелата гостува кај незгодниот Шкупи, ривалството е големо а тимот од Скопје е во зоната да брка излез во Европа лигата. Беласица го пречекува Вардар , Силекс е домаќин на Победа додека Ренова ја пречекува Македонија Ѓ.П. , сите средби се играат од 14 часот.