Викендов во Гевгелија ќе се одиграат натпреварите на завршниот турнир во кошаркарскиот Куп на Македонија во машка и женска конкуренција.

Турнирот ќе се игра од петок до недела, МЗТ Скопје го брани трофејот во машка конкуренција, во продолжение распоредот на натпреварите.

КУП на РМ распоред
Ден 1. (15. февруари, 2019 година ПЕТОК)
26 април 13:00 Блокотехна – АВ Охрид (четвртфинале 1) (пренос на МОК ТВ)
26 април 15:15 Работнички – Куманово 2009 (четвртфинале 2) (пренос на МОК ТВ)
26 април 17:30 МЗТ Скопје Аеродром – Кожув (четвртфинале 3) (МРТ)
26 април 20:00 Гостивар – Фени Индустри (четвртфинале 4) (МРТ)

Ден 2. (16. февруари, 2019 година САБОТА)
Блокотехна НБ 12:00 Бадел 1862 – Струга 2009 (натпревар 1) (пренос на МОК ТВ)
Блокотехна НБ 14:15 Вардар – Работнички (натпревар 2) (пренос на МОК ТВ)
26 април 17:30 Полуфинале МАЖИ 1(победник четвртфинале 1 – победник четвртфинале 4) (МРТ)
26 април 20:00 Полуфинале МАЖИ 2(победник четвртфинале 2 – победник четвртфинале 3) (МРТ)

Ден 3. (17. февруари, 2019 година НЕДЕЛА)
26 април 14:30 Финале ЖЕНИ (победник натпревар 1 – победник натпревар 2) (МРТ Собраниски)
26 април 17:30 Финале МАЖИ (победник полуфинале 1 – победник полуфинале 2) (МРТ)