Борко Ристовски запиша девет одбрани на голот на македонската репрезентација, беше еден од подобрите во нашиот тим, смета дека поразот е резултат на неискористените шанси:

Не искористивме многу зицери, Хрватска е искусна и тоа го казни,  нема што да се објаснува, Хрватска е подобар тим, нема да тагуваме, одиме напред , не очекуваат уште две средби преку кои ке атакуваме на пласман во вториот круг  – изјави голманот Ристовски .

Следно за Македонија е средбата со Шпанија в среда со почеток од 20-30 часот.