Во Јерусалим погребан е Шимон Перес

Во Јерусалим десетици светски лидери присуствуваа на погребот на поранешниот Премиер и Претседател и еден од основачите на израелската држава Шимон Перес.

predsednik-izraela

Последна почест му одадоа американскиот претседател Обама, првиот човек на ЕК Доналд Туск, премиерот на Унгарија Виктор Орбан, српскиот претседател Николиќ, поранешниот претседател на САД Клинтон, но и палестинскиот Абас, кој имаше историско ракување со израелскиот премиер Нетанјаху.

sahrana-simona-peresa-mahmud-abas-i-bibi-netanijahu-foto-reuters-1475222995-1001679

Многу светски телевизии погребната церемонија ја пренесуваат во живо.

Шимон Перес, добитник и на Нобеловата награда за мир почина на 94 години.