Сензација на УС Опен:19 годишната Андреску до титула преку Серена Вилијамс

Годинашен победник на УС Опен во женска конкуренција е 19 годишната Канаѓанка со романско потекло, Бјанка Андреску.

Таа доминираше во текот на целиот меч, а во вториот сет на резултат 5:1, ветеранката Вилијамс уspеа да добие 4 гема по ред и да изедначи 5:5.

Но сепак, на крајот славешее канадската сензација, која од март нема изгубено меч, а против топ 10 тенисерките води 8:0.

AP