Се е подготвено за концертот на Стинг во Скопје

Претставниците на Авалон Продукција во континуитет информираат за концертот над концертите, а сега , дека се е подготвено за еден од најголемите концерти на сите времиња во Македонија, концертот на светската ѕвезда СТИНГ.

Неговата  промотивна турнеја почна во февруари годинава и ги опфаќа сите континенти. На турнејата Стинг свири неколку песни од новиот албум, како и најголемите хитови од соло-кариерата: „Fragile“, „Desert Rose“, „Fields of Gold“…, како и од времето на групата „Полис“: „Message in the bottle“, „Walking on the Мoon“, „Every breath you take“…

Стинг ќе настапи со своите долгогодишни соработници – гитаристите Доминик Милер и Руфус Милер, тапанарот Џош Фрис, а специјален гостин ќе биде неговиот син Џо Самнер, соопшти Авалон-продукција која го организира концертот. Тој беше распродаден за само 10 часа уште на првиот ден (2 јуни) кога билетите беа пуштени во продажба.

Минатиот месец рок-ѕвездата настапи во Софија и во Белград, пред вкупно 30 илјади публика, со песни од новиот албум насловен како и турнејата „57th & 9th“.

– Како и на целата светска турнеја, Стинг доаѓа со комплетно сопствена продукција, односно звукот, светлото и видеото во Скопје ќе бидат истите како и низ целиот свет, информираше Авалон.

Продукцијата наведува дека салата во „Борис Трајковски“ по изработката на акустиката ги има сите услови за овој тип концерти на ниво на која било сала во регионот и во Европа.

Фото:Авалон-ФБ Ивана Нолчева