Се самоуби поранешниот перуански претседател Алан Гарсија пред да биде уапсен

Поранешниот претседател на Перу во два мандата, Алан Гарсија , се самоуби пред да биде уапсен за криминал во неговиот дом.

Тој почина во болница во Лима. Полицијата пристигна пред неговиот дом за да го уапси под обвинение за корупциска афера додека бил претседател, но тој си пукаше во глават.

Се саморани, а потоа им подлегна на повредите.

Гарсија имаше 70 години и беше претседател на Перу од 1985 до 1990 и од 2006 до 2011 година