Се урна авион со 81 патник, меѓу настраданите бразилски фудбалски тим

Авион со 81 патник се урна во близина на аеродромот во градот Меделин во Колумбија. Меѓу патниците се наоѓале и фудбалерите на бразилскиот клуб Chapecoense.

 

Градоначалникот на Меделин изјавил дека е возможно да има преживеани.

,,Ова е трагедија од големи размери,,- рече Федереико Гутериез на пат кон местото на несреќата.

Колумбиската асоцијација за цивилна асоцијација информираше дека преживеаните се префрлаат во околните болници.

Меѓународниот аеродром во овој град на Твитер информираше дека заради големото невреме, невозможно е по копнен пат да се пристигне до местото на несреќата.

 

avion-s2(патниците во авионот пред полетувањето)

Бразилскиот фудбалски тим е прволигаш од југот на државата и требаше да игра финале на турнир Copa Sudamericanо против Atletico Nacionalе.