Силјановска до Заев:Надвор сум од неговиот концепт за живот

Кандидатката за претседател од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, одговори на изјавата на премиерот Заев во која тој рече дека таа не е концепт на заеднички прифатлив кандидат. Силјановска вели:

,,На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот.

И морам да кажам дека се согласувам со него дека сум надвор од неговиот концепт за животот.

Јас сум надвор од неговиот концепт на живот во кој работа има само за децата на неговите министри и владини функционери.

Надвор сум од неговиот концепт за живот во кој тендери има само за неговите соработници, пријатели, роднини и партиски другари.

Не сакам да бидам дел од концептот во кој живеењето значи од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да исчезнат 19 милиони и никој да не одговара.

Да, јас сум надвор од моралните норми во кои во сообраќајка загинаа 15 луѓе, а никој не презема политичка одговорност за трагедијата“-вели таа.