Симона Халеп го освои Вимблдон

Симона Халеп ја победи Американката, Серена Вилиамс, во спектакуларен меч на Вимблдон освојувајќи го својот прв трофеј на овој турнир , а нејзина 24-та гренд слем титула.

Романката блесна речиси во безгрешниот прв сет земјаќи го само за 26 минути со 6: 2.

И вториот сет го доби со истиот резултат и ѝ нанесе тежок пораз на Вилијамс.