Сите скопски општини со зголемен број на Ковид 19, Аеродром 592 активни случаи

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во Скопје состојбата е следна:

 • Скопје 10493, активни 2983

Активни случаи по општини Скопје вчера :

Аеродром – 592

 • Чаир – 134
 • Гази Баба – 353
 • Карпош – 479
 • Центар – 476
 • Кисела Вода – 332
 • Ѓорче Петров – 240
 • Бутел – 122
 • Шуто Оризари – 17
 • Студеничани – 6
 • Сарај – 23
 • Арачиново – 9
 • Илинден – 49
 • Сопиште – 25
 • Чучер Сандево – 11
 • Петровец –20
 • Зелениково – 9
 • Странец – 14
 • Нераспределен- 72