Чиле оствари изненадувачки резултат, ја победи Австрија со убедливи 32-24 и направи големо изненадување. Интерсно е тоа што , Австрија водеше по 30 минути игра со 15-14, Чиле блескаше во вториот дел и запиша сензационална победа. Во следното коло  Чиле се среќава со Тунис, Австрија за противник ја има силната Норвешка.

Германија немаше никакви проблеми со Бразил и го победи со 34-21. 
Генсхајмер со десет гола беше најефикасен  кај Германците и беше прогласен за играч на натпреварот.