На Мундијалот во Данска и Германија денеска се играат натпревари од групите А и Ц. Двата домаќини на светскиот собир на најдобрите ракометни селекции ќе настапат во второто коло, Данска се среќава со Тунис, слекцијата на Германија за противник ја има репрезентацијата на Бразил.

Група А: Русија – Кореја (15:30ч), Германија – Бразил (18:15ч), Франција – Србија (20:30ч)

Група Ц: Австрија – Чиле (15ч), Норвешка – Саудиска Арабија (17:30ч), Данска – Тунис (20:15ч)