Српските одбојкарки освоија прво место на Светското првенство во Јапонија

Златен медал за српските одбојкарки на светското првенство во одбојка штто се одржуваше во Јапонија.

Тие ја победија репрезеентацијата на Италија после 5 одиграни сетови.

Оваа генерација ја испишаа историјата на Србија во овој спорт. Ова е прво светско злато за една одбојкарска репрезентација, и прво злато по 2015, кога ватерполистеите на Србија беа светски прваци..