Најмалку 16 лица загинаа , а 39 се повредени кога унгарски автобус со ученици првин удри во столб на излез од автопатот близу Верона, а потоа се запали.

Протовпожарната служба која учествуваше во спасување на патниците, информира дека од 39 повредени , десет се во тешка состојба.

is-deciderHtmlWhitespace" cite="https://twitter.com/PeninsulaQatar/status/822703302584520708" data-tweet-id="822703302584520708" data-scribe="section:subject">

Според италијанската агенција АНСА , учениците се на возраст од 14-18 години, а одреден број од нив испаднале кога удрил автобусот во столбот, додека другите останале заробени во запалениот автобус.
Izvor: Italian Firfighters/ANSA via AP

Ученичкиот автобус се враќал од Франција кон Будимпешта, каде биле на зимски одмор.

ако.мк, анса,агенции