Федерер не е веќе топ 10

Роџер Федерер по многу години суверено владеење во тенисот, од денеска не е веќе меѓу топ десет најдобри тенисери на светот.

Тој по најновото рангирање падна на 16 место.

 Новак Ѓоковиќ пак, како што е веќе познато го загуби тронот и сега е на второто место веднаш зад Енди Мари кој првпат во својата кариера е светски број еден.
Но, тој му бега на Ѓоковиќ само 405 бодови, кои Новак може лесно да ги надомести веќе на следниот турнир, доколку игра добро.

 

 

1. (2) Енди Мари (Велика Британија) 11.185 бодови
2. (1) Новак Ѓоковиќ (Србија) 10.780
3. (3) Стен Вавринка (Швајцарија) 5.115
4. (5) Милош Раониќ (Канада) 5.050
5. (4) Кеи Нишикори (Јапонија) 4.705
6. (7) Гаел Монфис (Франција) 3.625
7. (10) Марин Чилиќ (Хрватска) 3.450
8. (6) Рафаел Надал (Шпанија) 3.300
9. (8) Доминик Тим (Австрија) 3.215
10. (11) Томаш Бердих (Чешка) 3.060
11. (12) Давид Гофан (Белгија) 2.780
12. (13) Жо Вилфред Цонга (Франција) 2.550
13. (14) Ник Кирјос (Австралија) 2.460
14. (15) Роберто Баутиста Агут (Шпанија) 2.350
15. (17) Лукас Пуј (Франција) 2.160
16. (9) Роџер Федерер (Швајцарија) 2.130
17. (18) Григор Димитров (Бугарија) 2.035
18. (19) Ришар Гаске (Франција) 1.885
19. (27) Џон Изнер (САД) 1.850
20. (20) Иво Карловиќ (Хрватска) 1.795…