Словенката Илка Штухец го освои златниот медал во спуст на Мундијалот во Алпско скијање во Оре со што го потврди пласманот во оваа дисциплина од светското првенство во Сент Мориц.

Штухец до златниот медал дојде со време 1:01,74, сребрениот медал го освои Корин Сутер од Шавајцарија, легендарната Линдзи Вон од САД се прости од скијањето со бронзен медал.