Македонските навивачи изградија имиџ на едни од најсимпатичните ширум Европа, низ ракометните сали репрезентацијата но и Вардар покажаа високо ниво на навивачка култура.

Така беше и на вчерашната средба меѓу Загреб и Вардар, брјни навивачи беа во „Арена Загреб“ каде имаше огромен број поддржувачи на Вардар кој запиша неверојатна победа 18-27 и обезбеди пласман во четвртфинале, реваншот е само формалност.

Сепак на крај, играчите на Вардар не ги поздравија бројните навивачи, единствено Марко Савовски, оперативниот директор во клубот со сесрдна помош околу своите поддржувачи-навивачи со помош околу влезниците…