Роџер Федерер е легенда на светскиот тенис, во кариерата има освоено 20 Грен Слем турнири, само четери пати изгубил сет со чисти 6-0, еднаш од тенисер кој сега професионално работи како полицаец .

Федерер е неворјатен тенисер, во својата исклучитеолно успена кариера само четери пати изгубил сет без освоен гем, во финалето против Рафел Надал на Ролан Гарос во 2008 година, но најуверливот пораз го претрпел во јуниорска конкуренција , поразот датира од 1991 година кога имал само десет години.

Тогаш, Роџер како момче од Базел настапил на јуниорски турнир против три години постариот Ред Шмидл и загубил со 6-0 и 6-0. Олеснителна околност за Федерер била што поради малиот број на пријавени тенисери во неговата конкуренција бил префрлен во јуниорска, очигледно не можел да издржи физички , за Федерер ова бил прв јуниорски меч на 10 годшна возраст.

Од тогаш до денес, Федерер има 20 Грен Слем тирули, тој е најтрофејниот тенисер а Фридл заврши како полицаец.