Дарко Чурлинов постигна два гола за Келн кој славеше победа против Падерборн со 4-0 во 17 коло кај „А“ јуниорите на западот во Бунделсигата.

Со овие два гола Чрлинов стигна до бројката 13 постигнати голови и е на делба на првата позиција во лигата со Омер Узун од Бохум. Чурлинов против Падерборн погоди во 32 – 63 минута.