Новак Ѓокович е елиминиран од Мастерсот во Мајами, загуби од шпанецот  Роберто Баутиста-Агут со 6-1, 5-7 и 3-6.

Дождот во еден момент го прекина мечот во Мајами, по продолжението  Роберто Баутиста-Агут запиша победа. За
Роберто Баутиста-Агут ова е најголемата победа во кариерата, Ѓоковиќ никако да фати ритам, не успеа во Индијан Велс, сега и на вториот Мастерс од серијата 1000 да дојде до титула.