Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ, го совлада Американецот  Доналд Јанг, со максимални  3:0 (6:1, 6:2, 6:4) во сетови, во  првото коло на  Аустралијан Опен. Ова е прв официјален меч за Новак, по шест месеци пауза, откако го повреди лактот.

Нареден ривал за Ѓоковиќ ќе биде победникот меѓу Монфис – Мунар.