Потешко од очекуваното Новак Ѓоковиќ го победи Бјорн Фратанџело од САД со 7-6 и 6-2 Индијан Велс.

За Ѓоковиќ ова беше прв меч по 42 дена пауза па очигледно имаше проблем да фати ритам. Најдобриот тенисер во светот во следното кол се среќава со Филип Колшрајбер од Германија.