Аталанта приреди изнеандување , го победи Јувентус со 3-0 и стигна до полуфиналето на Купот на Италија.

Јувентус играше со најсилен состав но и тоа беше недоволно да ја победат домашната екипа. Аталаната за две минути во првиот дел постигна два гола, Кастање и Запата во 37 . и 39 минута и донесоа убава предност на својата екипа. Конечните 3-0 се делона на Запата кој со својот втор гол го потврди пласманот на Аталанта во полуфиналето каде ќе се сретне со Фиорентина.