14 загинати во тешката автобуска несреќа, неколку во тешка здравствена состојба

Неколку лица се во животно загрозувачка состојба, а 14 лица се загинати во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на Македонија .

Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма, Дурмо Турс, патувајќи од Скопје кон Гостивар, преминал на патниот правец кон Скопје, пробивајќи га оградата и падна во бездна, по што се преврте.

На местото на настанот загинаа 7 , а подоцна на тешките повреди им подлегнаа уште 7 патници.

Во скопските болници се згрижени уште 40 тина повредени, од кои неколкумина во тешка здравствена состојба.