22-годишен прилепчанец истепан од две лица кои потоа му го запалиле возилото

На 11.01.2018 година во 03,30 часот во Полициска станица Прилеп Л.П.(22) од Прилеп пријавил дека околу 01,00 часот на ул.„Марксова“, бил нападнат од две непознати лица. Имено, додека оштетениот заедно со негов другар со возило “Пежо 306“ се паркирале на посочената улица, во еден момент од позади му се доближило друго возило “Ауди А3“ од кое излегле две машки лица коишто му се обратиле на оштетениот. Притоа едното од лицата, без никакво предупредување, го удрило Л.П. со тупаница по лицето, а потоа почнале да фрлаат лименки од пиво кон него. Л.П. се обидел да  побегне, но во близина на бензиската „Макпетрол“ сторителите го стигнале и физички го нападнале, удирајќи го со тупаници. По кратко време, оштетениот успеал да побегне, а сторителите се вратиле до нивното возило, извадиле еден клуч за тркала и една пумпа и со предметите почнале да го деморилират возилото на оштетениот. Потоа едниот од сторителите влегол во “пежото“ и заминал со возилото кон автопатот за Битола. На околу километар од клучката, сторителот врз возилото истурило запалива течност, ја запалил, при што возилото “Пежо 306“ било целосно опожарено. Од страна на екипа од Територијална противпожарна заштита Прилеп пожарот бил изгаснат. Се преземаат мерки за расчистување на настанот,соопшти МВР.