580 нови случаи на Ковид 19 од 2.431 тестирано лице

Во последните 24 часа се направени 2431 тестирања, а регистрирани се 580 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 254
-Куманово 32
-Дебар 10
-Штип 12
-Прилеп 30
-Тетово 21
-Струга 7
-Велес 28
-Битола 23
-Охрид 23
-Кавадарци 30
-Гостивар 18
-Гевгелија 15
-Струмица 17
-Крива Паланка 7
-Радовиш 1
-Кочани 6
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 9
-Валандово 3
-Виница 1
-Свети Николе 1
-Кичево 12
-Ресен 5
-Неготино 9

Починати се 9 лица, тројца пациенти од Скопје (88,71 и 77г), еден од Битола (73г), тројца од Струмица (71, 76 и 66г), еден од Кичево (86г) и еден пациент од Ресен (72г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 572 оздравени пациенти од:

-Скопје 162
-Куманово 30
-Дебар 1
-Штип 20
-Прилеп 59
-Тетово 14
-Струга 36
-Велес 30
-Битола 26
-Охрид 27
-Кавадарци 17
-Гостивар 15
-Гевгелија 20
-Струмица 18
-Крива Паланка 15
-Радовиш 14
-Кочани 11
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 6
-Валандово 6
-Виница 2
-Кратово 1
-Свети Николе 3
-Кичево 5
-Ресен 6
-Неготино 23

Досега во земјата се направени вкупно 407.539 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84709, бројката на оздравени пациенти е 64104, на починати е 2559, а бројот на активни случаи изнесува 18046. В