Ексклузивно: Спортскиот новинар Бранко Илиевски е прв коментатор на македонски јазик...

Спортклуб воведе македонски коментатор за натпреварите на Македонија во Лигата на нации, дознава порталот АКО.мк, од свои извори.Прв натпревар со коментар на македонски јазик...

Бојаџи: Јас сум исплашен, тие се фалат дека ќе забранат уметничко...

Авторот на филмот ,,Ругање со Христос“, Јани Бојаџи, кој на невидено крена голема прашина во Македонија, во емисијата  „Отворено“ на Алфа рече дека во...

Ристова Астеруд: Намалете со заканите и уцените, никаде не мрдате без...

Пишува: проф.д-р Каролина Ристова Астеруд   Хмммм , што да се каже за екстремно (само)залажувачки политички илузии и оперираност од реалноста , па уште со заканувачки...

Попови колнат, злобници се ситат на грчката трагедија и тоа сѐ...

Протојереј Митре Попоски (Хаџипопоски), кој во меѓувреме на својот ФБ профил си го додал и ,,презимето“  Македонски, во име на ,,Бог и божјата казна“...

Прекорени професионалци

(Одговор на Совет за етика во медиуми)   Почитувани,  сакам да Ви укажам дека како долгогодишен професионалец наводите за  претставката поднесена до Совет за етика од...

И рибарот Климе сака да си го гледа ,,стокецот“ кога лови...

Оваа фотографија е направена пред два дена во Охрид, поточно покрај Охридско езеро, или најточно  покрај пешачко-велосипедската патека која води од каналот, покрај Студенчишко...

Македонскиот менталитет си останува и во Република Северна Македонија

Пишува: Емилија Лазаревска   Еден од феномените на ова поднебје, за посматрање и проучување, за мене е македонскиот менталитет. Од познати причини, за кои овде во оваа...

Ќулавкова: Со Илинденска Македонија добиваме ревизија на идентитетот во Илинден-Македонци

,,Името на државата треба да го означи државното уредување и режим на државата (република, монархија, федерација, соединета/обединета, односно - народна, социјалистичка, независна/автономна) или, ако...

Заев: Ве повикувам сите, следете ме и поддржете го можното решение...

Го информирав целиот политички врв за последната фаза од преговорите околу спорот што Република Грција го има со Република Македонија. Oфицијален предлог е Република...

Вида Боева: Браво за храброста, еден народ во две држави!

Со овие зборови, Вида Попова Боева, секретарка и животна сопатничка на Ванчо Михајлов, го поздрави заедничкото учество на македонската и бугарската армија на прославата...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com