Владата го задолжи вицепремиерот Анѓушев да најде конечно решение за ,,Еурокомпозит“

  На последната седница, Владата ја разгледа информацијата за состојбата со 11 Октомври - Еурокомпозит од Прилеп.  Владата ја задолжи компанијата да побара позајмица од...

МКД.мк: ,,Пуцко Петрол“ за 18 месеци доби 395 тендери од државата!

Порталот МКД.мк објави дека фирмата „Пуцко Петрол" во сопственост на градоначалникот на ДУИ во Пласница, Исмаил Јахоски, доби нов државен тендер, овојпат на Службата за...

Федерер склучи 10 годишен договор со јапонската ,,Уникло“ за 300 милиони...

Роџер Федерер ги започна натпреварите на Вимблдон со нова спортска опрема. Тој склучи договор со јапонската фирма за спортска опрема ,,Уникло“, и во наредните 10...

По преземањето на Тораница и Злетово, Минстрој го сака и Фени

Пишува: Билјана Тошевски Ништо од ветувањата за големи рударски плати и до 1000 евра за работниците во Тораница ,ова се само дел од коментарите во...

Николовски ги повика општините да аплицираат за проекти од Програмата за...

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го објави јавниот оглас за мерките од Програмата за рурален развој наменети за општините. Министерот...

Министерот Сугарески и градоначалникот на Кавадарци Јанчев разговараа за инфраструктурни проекти

Mинистерот за транспорт и врски, Горан Сугарески оствари работна посета на општина Кавадарци. На средбата со градоначалникот разговарале за инфраструктурните проекти што се реализираат во...

Битката за Фени

  Не престанува играта околу тоа кој ќе влезе во кавадаречкиот комбинат за никел Фени Индустри. За многумина препукувањата се дел од политички игри на поединци...

Градоначалникот на Пласница преку својот ,,Пуцко петрол“ ќе го снабдува ЈСП...

Јавното сообраќајно претпријатие во наредните две години со дизел ќе се снабдува од „Пуцко Петрол", компанија на градоначалникот на Пласница од ДУИ Исмаил Јаовски....

Германската економија губи милиони, бидејќи вработените гледаат фудбал во работно време

 Одлучувачкиот натпревар во Групата Ф помеѓу Германија и Јужна Кореја би можела да ја чини германската економија помеѓу 130 и 200 милиони евра, бидејќи...

Недостиг на пиво на Мундијалот во Русија

Светското првенство во фудбал и големиот број на навивачи од целиот свет, кои дневно пијат огромни количини пиво, предизвикаа недостиг на овој напиток во...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот