,,Кожуф” ски-центар што никогаш не заживеа

Падините на Кожуф се идеални за скијање и за ски-патеки. Сагата на сопствениците на ски-центарот трае 16 години, но сепак на крајот не успееа...

Во ЕЛЕМ за 5.489 вработени во 2016 се потрошени 56,8 милиони...

Во државната компанија ЕЛЕМ има превработеност, заклучи Владата на својата последна седница. Според анализата, карактеристика во затекнатото работење на АД ЕЛЕМ е прекумерната и непродуктивна...

Анѓушев: Владата е силно посветена на мерки што значат враќање на...

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања и координација со економските ресори д-р Кочо Анѓушев, заедно со министерот задолжен за...

Свeтска банка прогнозира најслаб економски раст за Македонија за 2017 и...

Светска банка го објави најновиот извештај за економскиот раст во земјите од Балканот. Според овој извештај за 2017 година за Македонија се предвидува наслаб...

Еден процент граѓани во Македонија заработуваат над 1.523 евра,а 50 насто...

Македонија има највисока доходовна нееднаквост во Европа, или најголем јаз меѓу сиромашните и богатите, објави Министерство за финансии.   3 проценти од населението имаат богаство како...

Владата на Груевски исплатила 225 милиони евра од буџетот за 25...

225 милиони евра за 25 странски компанија, се исплатени во изминатите десет години од Владата на Никола Груевски, изјави портпаролот на Влада на РМ,...

Македонскиот буџет оштетен со 69 милиони евра заради даночните и царински...

На денешната прес конференција во Влада на РМ, портпаролот Миле Бошњаковски, потенцираше дека Владата во целост ќе ги исполни сите договори со странските инвеститори...

Новата влада да ја подобри безбедноста при работа

Групација за безбедност и здравје при работа бара новата влада да ги подобри условите за работа, посебно на работниците изложени на безбедносни и здравствени...

Русија не ги сака странските работници

Русија има намера да го намали бројот на странски работници, вели вицепремиерката на Русија за социјална политика Олга Голодец. Како што вели таа,користењето на странска...

Мукаетов на Самитот во Трст повика да покажеме дека можеме да...

Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на...

Во Фокусот

Загарантирано ПРАВО, А НЕ ПРИВИЛЕГИЈА !

Последни вести

Избор на авторот