Намерно опожарени 250 хектари земјоделско земјиште, засилени контроли на теренот

Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ) информираше дека за време на викендот ги зачести контролите на терен, осбено во оние региони каде што...

Владата на СДСМ за неполни три години подели 314 милиони евра...

Владата предводена од СДСМ преку мерките од Програмата за земјоделство и рурален развој, од доаѓањето на власт исплатила над 19,3 милијарди...

СДСМ ги објави фотографиите на членови на ВМРО ДПМНЕ кои стојат...

Блокадата на патот Прилеп - Градско од страна на фантомското здружение е уште еден неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ за манипулација на земјоделците-реагираше...

Поделени првите картички за ,,зелена нафта“ во Крива Паланка

Во просториите на ПЕ на МЗШВ во Крива Паланка, беа доделени картички за ,,зелена нафта“ на десетина земјоделци од овој крај, со...

Во Србија е официјално потврдена африканска чума кај свињите

Научниот институт за ветеринарство во Белград, потврди дека во Србија се лоцирани неколку жаришта на африканска чума кај свињите.

Македонија забрани увоз и транзит на свинско месо од Србија

По официјално потврдување на присуство на болеста африканска свинска чума во реоните на Белград и Смедерево, во соседна Србија, заради заштита од...

Премиерот Заев делеше персонализирани платежни картички и точеше зелена нафта за...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и директорот на...

Опасната Африканска свинска чума стаса до Бугарија

Директорот на Агенција за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов ќе одржи прес конференција на која ќе зборува за опасноста од смртоносниот...

МЕПСО ги предупредува земјоделците да не поминуваат со комбајните под далекуводите

МЕПСО ги предупредува сите земјоделци во екот на тековната жетва да не поминуваат со комбајните под проводниците т.е. јажињата на далекуводите и да...

Ги фрлаат јаболките во река наместо да прават џем, оцет, ракија…?!

Деновиве се појави видео од ресенско, на кое се гледа јаболка наместо вода во локалната река. Револтирани земјоделци, наводно...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com