РЕК Битола ќе купи сопствена механизација за ископ на јаглен

Со оглед на претходно пројавениот интерес, РЕК Битола ја информира јавноста дека по откажувањето на правното лице ,,Трансмет” од договорот за ископ на јаглен...

Влада: Независноста на Регулаторна комисија е доведена во прашање

Владата денеска ја разгледа информација за обврските и роковите кои произведуваат од Законот за утврдување на цени на водните услуги. Од анализата врз основа...

Николов: Несоодветно е барањето на ММФ за зголемување на старосната граница...

И од ММФ да е, премногу е! Несоодветно за Република Македонија е да се бара решение за првиот пензиски столб преку зголемување на старосна...

Заев, Иванов и Јанчев заедно им го честитаа ,,св. Трифун“ на...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделство, Ленче Николовска и други, денеска...

Заев-Јилдирим:Турција да размисли за квоти за извоз на телешко и јагнешко...

Премиерите на Република Македонија и Република Турција, Зоран Заев и Бинали Јилдирим одржаа заедничка прес конференција на којашто ги потврдија јавно заложбите за унапредување...

Министерката Апостолска ги презентираше можностите за инвестирање пред холандски компании

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска во Амбасадата на Кралството Холандија, во Скопје, заедно со директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски...

Министерство за труд даде негативно мислење за препораката на ,,Doing Business“...

Министерството за труд и социјална политика даде негативно мислење  за изменување на Законот за работни односи во насока на кратење или елиминирање на обврската...

Започна процесот за намалување на цените на роамингот за граѓаните од...

На средбата со министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, еврокомесарката Мариа Габриел, ги претстави конкретните мерки и планови за драстично намалување на...

Стабилизацијата на домашната политичка сцена и меѓународните односи го подобрија кредитниот...

Меѓународната институција Fitch Ratings-London, која го одредува кредитниот рејтинг на земјите, битен за странски инвестиции, го подобри резултатот за Република Македонија , од позитивен...

Владата не даде согласност за покачување на цената на водата од...

На денешната седница владата го разгледа Тарифникот за утврдување на цените на водни услуги на ЈП за водоснабдување "Студенчица" Кичево, за снабдување со сурова...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот