Владата еднострано раскина договори со 5 концесионери на каменоломи во Лабуништа

Министерот за економија Крешник Бектеши на прес –конференција информираше дека Владата на Северна Македонија на последната седница, по предлог на Министерството за...

Третиот сет економски мерки ќе ја поттикнува и личната потрошувачка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски на прес-конференција ги образложи мерките од третиот пакет за економска поддршка на граѓаните...

Донесен ребалансот на буџетот за 2020 година

Владата го донесе ребалансот на буџетот за 2020 година чија цел е да ги финансира мерките за надминување на последиците од КОВИД-19...

Владата ќе се задолжи на меѓународниот пазар преку еврообврзница вредна 800...

Владата ја усвои Одлуката за максимален износ на ново задолжување преку издавање на државни хартии од вредност на меѓународниот пазар на...

ЕУ активираше пакет од 3,3 милијарди евра за Западен Балкан за...

Лидерите на земјите членки на ЕУ, првите луѓе на Европскиот Совет, на Европскиот Парламент и на Европската Комисија, како и шефовите на...

Според Светска банка македонската економија ќе претрпи најмала штета од пандемијата...

,,Република Северна Македонија ќе претрпи најмала штета во регионот, а нашата економија се проценува дека ќе забележи пад од 1,4 до максимум...

140 милиони евра од Светска банка ќе се искористат за справување...

(соопштение на Влада) Поддршката од Светска банка за Република Северна Македонија за справување со последиците од кризата предизвикана од...

Зголемената акциза оди во буџетот за КОВИД 19, а во Македонија...

Соопштение на ВЛАДА н РСМ: Владата на Република Северна Македонија го уважува демократското право на протест на сите граѓани...

До крајот на месецот избегнувајте одење во банка, почнува исплата на...

Од денес почнува етапна исплата на пензиите на шалтерите на банките, според висината на пензијата, соопшти Министерство за труд и социјална политика.

Нова бескаматна кредитна линија за мали и средни претпријатија

Од среда, 29-ти април микро, малите и средни компании од сите дејности, погодени од КОВИД-19 кризата, ќе можат да аплицираат за 8...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com