ЦЕА смета дека одночувањето на физички лица со ДДВ е проблематично...

Центарот за економски анализи преку соопштение се спротистави на сегашниот концепт и намери за оданочување на физички лица со ДДВ. Според нив, Владата треба...

Почина основачот на ,,Икеа“

 Ингвар Кампрад, основач на шведската компанија „Икеа“, почина во 92. година од животот, во својот дом во Смаланд. Од ,,Икеа“ ја потврдија тажната вест ,...

Нина Ангеловска и Жарко Димитриоски во 300 највлијателни под 30 години...

,,Вчера за мене беше специјален ден. Магичен ден! Вчера дознав дека сум Forbes Under 30 во категорија Retail & e-Commerce. Вчера Grouper наполни 7 години. 22ри...

ЕЛЕМ во 2018 ќе инвестира во заштита на екологија

  Во Годишната инвестициска програма на АД ЕЛЕМ, која била презентирана пред членовите на Владата, посебно место зазема  поглавје за екологија во кое е вклучена...

Нов скок на цените на горивата, дизелот се доближува до бензините

Цените на горивата од ноќеска на полноќ ќе се зголемат за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на еуросупер БС-95 ќе...

Владата ќе гради партнерски однос со откупувачите на јагнешко месо

Денеска во Владата на Република Македонија се одржа неформална средба помеѓу посебната советничка за земјоделство, шумарство и водостопанство на Претседателот на Владата на Република,...

Васко Ковачевски е назначен за директор на РЕК-Битола

Управниот одбор на АД ,,Електрани на Македонија” го назначи Васко Ковачевски за директор на РЕК-Битола. Менаџментот на АД ЕЛЕМ смета дека Ковачевски, заедно со...

Поранешниот пратеник Стојко Пауновски е нов директор на Државен пазарен инспекторат

Поранешниот пратеник на СДСМ и претседател на ОО на СДСМ во Тетово, Стојко Пауновски е именуван за директор на Државниот пазарен инспекторат. Пауновски е долгогодишен...

Второ поскапување на дизелот во последните две недели, 1 литар =59,50...

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 ден/лит. Согласно одлуката малопродажната цена на...

Заев тврди дека 2017 има најголема реализација на капитални инвестиции од...

,,Реализацијата и извршувањето на буџетот минатата година се движеле во рамките на предвиденото, но  она што дава оптимизам за проектирање на трендовите за буџетот...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот