Почина актерката Љупка Џундева

(11 јули 1934, Скопје-07.12.2018) Тетараската актерска легенда, единствената Љупка Џундева, почина на 84 години во Скопје. Завршила Државна средна театарска школа во Скопје (1951). Од 1951...

70 години Национална галерија на Македонија-70 години храм на уметноста

Вчера вечер, под покровителство на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Даут пашиниот амам се одржа јубилејната манифестација и изложба „Почетоци...

Петрушевска: Се простивме од Горан, студентите бараат неговото име да се...

,,Се простивме од Горан. Пријатели, колеги, студенти, неговите најмили. Во преполната сала исполнета да последното ќоше, седечки и простум, немаше игла каде да се...

Историска насловна страница на LIFE магазин со Горан Стефановски

Ова е насловната страница на некогаш престижниот магазин LIFE, објавена во октомври 2009 година. Во истиот 41 број на LiFE магазин (од 49) излезе интервју...

Награди за претставата ,,Љубовни пози на историјата“од Горан Стефановски на меѓународен...

Претставата „Figurae Veneris Historiae - Љубовни пози на историјата“ од Горан Стефановски во режија на Наташа Поплавска, на  15. Меѓународен Фестивал на актерот, што...

In memoriam: Во чест на Горан Стефановски пишуваат Ристо Лазаров и...

Песна за Горан Стефановски (насловна фотографија: Горан Стефановски со внукот Јавор) Oстанав стаписан, пријателе драг и незаборавен, кога пред малку на порталите наши интернетски прочитав дека...

По кратко боледување почина Горан Стефановски

Почина Горан Стефановски, еден од најпознатите македонски драмски автори, објави Плусинфо. Стефановски почина на возраст од 66 години, по кратко, но тешко  боледување. Горан Стефановски престојуваше...

Фејсбук група организира новогодишна акција за донирање книги за деца со...

 Фејсбук групата ‚‚Размена на книги и книжевни муабети/ Book swap and bookish discussions‘‘ од 27-ми Ноември до 16-ти Декември, организира донаторска акција ‚‚Новогодишна магија...

Директорот Илиески најави судска разрешница на случајот со Бранка Костиќ Марковиќ

Директорот на Македонска филхармонија, на својот ФБ профил објави дека случајот со разрешувањето на Бранка Костиќ Марковиќ, најверојатно, ќе биде предмет на судска постапка. Имено...

Илиевски ги демантира наводите на разрешената претседателка на УО на Македонска...

,,Сакам да ги демантирам изјавите на Г-ѓата Бранка Костиќ Марковиќ кои вчера ги пренесе интегрално порталот „Ако.мк.“. Во нив Костиќ Марковиќ изнесува низа невистини и клевети...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот