Сеќавање на Тоше со незаборавниот дует со Наум и неговото крштевање...

Тоше Проески загина на 16 октомври 2007 година во Хрватска. Роден е на 25 јануари 1981 во Прилеп. Беше омилен пејач на балканските простори...

,,Јовано, Јованке“ одлично звучи од гитарите на младите гитаристи со Влатко...

,,Јовано Јованке“ во изведба на Влатко Стефановски и учесниците на летната школа за гитара на м-р Васко Пиличев. СОФ 2018 Преземено од: ТВ ВИС

Несекојдневно визуелно доживување и музички спектакл на Филхармонија со Џијан Емин...

  Историски музички настан од светски размери, кадешто совршен спој направија звуците на класичната и електронската музика, се случи вчера во Охрид, во Античкиот Театар....

Влатко Стефановски го обедини Балканот во Охрид

Македонскиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски, синоќа на сцената на Античкиот театар во стариот дел на Охрид, со својата музика го обедини Балканот, и на...

Бери Гиб од „Би џис“ стана витез

Принцот Чарлс го одликуваше со титула витез највозрасниот и воедно единствен жив член на групата „Би џис“ (Bee gees ), Бери Гиб. На свеченоста во...

,,Македонско девојче“ во Минхен во изведба на Barcelona Gipsy BalKan Orchestra(видео)

БАРСЕЛОНА ЏИПСИ БАЛКАНСКИ ОРКЕСТАР за време на германската турнеја  во Минхен, го промовираше својот албум Аво Канто (април 2018 година). Бендот BGKO  интерпретира традиционална...

Нова журка со психоделични диџеј сетови

„Loomynum Art Club Macedonia“ во среда во клубот „Капан ан“ прават нова журка, овојпат со артисти од Србија, како најава за „Way Of Life...

Дурловски: Враќањето на сцената беше најважен ден во мојата кариера, им...

,,Вчера беше можеби најважниот ден од мојата пејачка кариера. Трема, емоции, љубов... Дадов се што чував во себе, а добив исто така СЕ! Благодарам на...

Промовирана Македонска рок енциклопедија од Тошо Филиповски

Македонска рок енциклопедија (1963-2018) – Прв том – приредена од Тошо Филиповски беше промовирана пред публиката која сака и свири рок, но и друга...

Јубилеен концерт по повод 6-ти мај светкиот ден на хармониката –...

 Оваа година, здружението “Љубители на класичната музика” Скопје, по десетти пат организира концерт по повод интернационалниот празник и роденден на инструментот хармоника. Светската Унија...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com