Оперската легенда Пласидо Доминго објави дека има КОВИД 19

Шпанскиот оперски пејач, 79 годишниот Пласидо Доминго, објави дека има коронавирус. ,,Чувствувам дека е моја морална должност да ви...

На денешен ден е роден Тоше Проески…

Денеска се навршуваат 39 години од раѓањето на македонската поп икона Тоше Проески. Проески е роден во Прилеп на...

Трпчески НЕ го прекина концертот во Штип поради студената сала(видео)

Повеќе портали вчера објавија дека македонскиот пијанист со светска слава, Симон Трпчески, го прекинал новогодишниот концерт во студената штипска сала.

Новогодишен концерт и нова монографија за свечено заокружување на јубелејната година...

Денеска, со почеток во 20 часот во Македонскиот народен театар, свечено, со голем новогодишен концерт, Ансамблот Танец ќе ја затвори...

Нацоски: ,,Теrme di Caracalla“ во Рим го одбија и Ерос Рамацоти…

Не стивнуваат реакциите по шокот што го приреди Артан Груби со ,,окупацијата“ и сквернавењето на храмот на уметноста, МНТ со непримерно и...

Барокната опера ,,Дидона и Енеј“ на македонската сцена после 48 години...

Од Бранка Костиќ Марковиќ When I am laid, am laid in earth, May my wrongs createNo...

Градоначалникот на Крушево објави ВИДЕО од новиот изглед на вечниот дом...

Речиси по 12 години од смртта на македонската поп икона, Тоше Проески, конечно ќе се уреди неговото вечно почивалиште.

Влатко Стефановски: Чувајте го ,,Охридско лето“, Охрид и езерото

Пред преполн Антички театар, во магична атмосфера, големите виртуози на гитара Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ, приредија  прекрасен...

Оперската дива Инва Мула ги урна рекордите на посетеност во ,,Света...

Балканската дива, сопранот Инва Мула, една од врвните исполнители на класичното пеење во денешницава, со синоќешниот концерт во...

Стоечки овации, во ,,Света Софија“ за атрактивниот, летен избор на...

Охрид, 24 јули – Српскиот виолинист Стефан Миленковиќ, ,,чудото од дете"  кое Охрид и ,,Охридско лето”, го открија...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com