Екипата на ,,Врба“ на Милчо Манчевски на црвениот килим во Рим

Синоќа, на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ од Милчо Манчевски. Премиерната...

40 фестивалски години на ,,Браќа Манаки“ во Битола

Во Битола по 40 пат беше свечено отворен фестивалот на филмска камера ,,Браќа Манаки“. Наградата за животно дело ...

Во Пула Теона Митевска со награда за најдобар режисер во категарија...

Режисерката Теона Стругар Митевска на Пулскиот филмски фестивал ја доби наградата Златна арена за најдобра режија во филмот ,,Бог постои, имете му...

Почина Кирил Ценевски, режисер на култниот филм ,,Црно семе“

Денеска во Скопје на 76-годишна возраст почина филмскиот режисер Кирил Ценевски. Кирил Ценевски по многу параметри е единствена појава...

Почина југословенската глумица Душица Жегарац

На 75 годишна возраст во Белград почина ѕвездата на југословенскиот и српскиот филм, Душица Жегарац, соопшти Здружението на филмски уметници на Србија.

Редици во Сан Франциско за македонскиот документарен филм ,,Honеyland“(видео)

Ова се луѓето кои стрпливо чекаат во долга редица, односно редици, пред Викторија театарот во Сан Франциско, за...

Филмот ,,Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја доби главната награда...

Филмот ,,Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска се закити со уште една престижна награда на штотуку завршениот фестивал...

,,Петрунија…“ на Теона Стругар Митевска ќе се прикаже во 28 земји

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска е распродаден за кино дистрибуција во 28 земји низ целиот свет, објави продукцијата Сестри и брат Митевски.По огромниот успех...

Сите сакаа да се фотографираат со Атиџе, ѕвездата на ,,Honeyland“(фото галерија)

Aвтенитично облечена и расположена, Атиџе , која е последната жена одгледувач на диви пчели во Европа, ги собра симпатиите на публиката,...

Македонскиот филм ,,Медена земја“ на пиедесталот на светскиот Санденс фестивал

Македонскиот документарен филм „Медена земја“, на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котеска, синоќа триумфираше на доделувањето на наградите на најпрестижниот фестивал на...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com