Екипата на ,,Медена земја“ се заблагодари за поддршката

„Пред сѐ, сакаме да се заблагодариме на сите што нѐ бодреа и веруваа во нас. Сепак, и покрај тоа...

На ,,Медена земја“ му избега и вториот Оскар, ,,Паразит“ е најдобар...

Јужнокорејскиот филм ,,Паразит“ го доби Оскарот за најдобар интернационален филм. Во оваа категорија беше номиниран македонскиот филм ,,Медена земја“,...

,,Американска фабрика“ го доби Оскарот за најдобар документарен филм

Филмот ,,American factory“ на режисерите Стивен Богнарт и Џулија и Џеф Рајхарт, ја доби статуетката Оскар за најдобар документарен филм.

Сите протагонисти во категоријата ,,најдобар документарец“ предоскаровски на едно место

Екипата на „Медена земја“ беше дел од пред-оскаровскиот настан со останатите автори на филмовите од категоријата „најдобар документарен филм“. Погледнете го...

На едно место сите номинирани за Оскар, екипата на ,,Медена земја“...

,,Само за да разјаснам … Не стоев до него. Стоеше до мене. (Имам 2 номинации оваа година;)) @ Долби театар 6801...

Моментот на доделување на наградите и говорите на Љума и Даут(видео)

Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата на „ASC“ – американската асоцијација на кинематографери за „Медена земја“. Наградата за најдобар документарен...

Македонскиот документарец ,,Медена земја“ и официјално со две номинации за Оскар

Македонскиот документарен филм ,,Honeyland“ или ,,Медена земја“ и официјално е номиниран за Оскар, престижната холивудска филмска награда, во две категории, за најдобар...

Неда Арнериќ ќе се памети по улогите во ,,Кој тоа таму...

Неда Арнериќ(1953-2020), имаше богата 60 годишна актерска кариера. Таа беше омилен филмски лик со бројни улоги во култни филмови...

Во МАНУ одбележани 25 години од ,,Пред дождот“ на Милчо Манчевски

Во Македонската академија на науките и уметностите, а во организација на Кинотеката на Република Северна Македонија, со поддршка...

На 6 декември во Охрид премиера на филмот ,,Дедо и...

Македонскиот режисер Илија Пиперкоски, еден од најуспешните од младата генерација, за 6-ти декември во НУ Центар за...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com