Илиески: Програмата на Македонска Филхармонија е ревидирана и навреме доставена до...

Директорот на Македонска Филхармонија, Виктор Илиески, за АКО.мк изјави дека програмата за работа и концерти на Македонска Филхармонија веднаш по неговото доаѓање на чело...

Македонска Филхармонија доби пари за концерт со Bernays Propaganda кои првпат...

Уште еден скандал со доделувањето државни дотации од Министерство за култура на конкурсот за проекти од национален интерес. Македонската група Bernays Propaganda, која е меѓународно...

Филиповски: Македонска Рок Енциклопедија ќе излезе иако Министерство за култура и...

Не стивнуваат реакциите на докажани и проверени познавачи и професионалци од својата област, музичари, новинари, уметници... Долгогодишниот музички новинар Тошо Филиповски, објави отворено писмо за...

Македонскиот филм ,,Исцелител“ прогласен за најдобар на фестивал во Санта Барбара

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар филм на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија во Соединетите Американски...

Бранка Костиќ-Марковиќ и Томислав Османли на Вие за лутературата и културата(видео)

Книжарницата ,,Литература“, на својата интернет страница   blog.literatura.mk , еднаш седмично ќе објавува по едно интервју од циклусот „Астрорум“, коишто ги подготвува и води ...

Именувана комисија пред која ќе се полага испит за лекторска лиценца

Министерството за култура на Република Македонија ја известува јавноста дека на предлог на Советот за македонски јазик, министерот за култура на Република Македонија, Роберт...

Аквадуктот крај Скопје препуштен на забот на времето и на дивите...

Скопскиот Аквадукт, културен споменик од прва категорија, е заборавен и обраснат со  трње и  трева, а сите приоди се затрупани со ѓубре. Нема никаков...

Почнуваат интензивни активности за заштита и реставрација на црквата во Курбиново

Министерството за култура ја известува јавноста дека долгогодишното пропаѓање на црквата Св. Ѓорѓи во Курбиново ќе биде запрено. Во оваа 2018-та година, по повеќегодишен  застој,...

Дац: Чувствувам немерлив срам, вина и одговорност, за среќа девојката е...

Актерот Драган Спасов-Дац на својор ФБ профил ја објави својата оставка, во која изрази големо каење и жал за настанот. Ви ја пренесуваме во...

Драган Спасов-Дац даде оставка од местото в.д. директор на МНТ

Министерството за култура ја известува јавноста дека денеска ја прими и ја прифати оставката на в.д директорот на Н.У Македонски народен театар, Драган Спасов...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот